Sejarah

Written by Super User. Posted in Utama

 

tunku

Pegawai Daerah Kulim yang Ke - 7

Y.T.M. Tunku Abdul Rahman Putra Al-Haj (1939 - 1943)

 

Slide1

 

 

Pentadbiran Daerah Kulim secara rasminya diasaskan pada tahun 1910 oleh Almarhum Yang Teramat Mulia Tunku Mohamad Asaad bin Tunku Ahmad Tajuddin sebagai Pegawai Daerah yang pertama. Selain itu orang kenamaan yang pernah menjadi Pegawai Daerah Kulim ialah Y.T.M. Tunku Abdul Rahman Putra Al-Haj (1939 - 1943). Sehingga kini seramai 44 orang Pegawai Daerah telah berkhidmat di Daerah Kulim.

Secara ringkasnya Pentadbiran Pejabat Daerah Kulim diketuai oleh seorang Pegawai Daerah dan dibantu oleh Ketua Penolong Pegawai Daerah(Pembangunan),Ketua Penolong Pegawai Daerah(Pengurusan) dan Penolong Pegawai Daerah beserta 48 kakitangan sokongan termasuk 2 Kakitangan pinjaman dari Majlis Sukan Negeri Kedah dan Pegawai Kemajuan Perkampungan dari Kementerian Perumahan dan Kerajaan Tempatan.Di samping itu Pegawai Daerah juga dibantu oleh 10 orang penghulu yang menjadi pentadbir utama di 15 mukim bagi daerah kulim.

 

Senarai Pegawai Daerah Kulim

BIL NAMA PEGAWAI DAERAH KULIM TAHUN BERKHIDMAT
1. Y.T.M. Tunku Muhammad Assad bin Tunku Ahmad Tajuddin 1910 – 1920
2. Y.T.M. Tunku Mansur Ibni Almarhum Sultan Abdul Hamid Halim Shah 1920 – 1925
3. Tuan Syed Muhammad Idid 1925 -
4. Y.T.M. Tunku Ismail ( Tunku Chom ) 1930 -  1935
5. Y.T.M. Tunku Ahmad Jiwa Ibni Almarhum Sultan Abdul Hamid Halim Shah  1935  - 1937
6. Tuan Hj. Mat Isa 1938 – 1939
7. Y.T.M. Tunku Abdul Rahman Putera Al -  Haj   1939 – 1943
8. Tuan Syed Abdul Rahman bin Syed Abdullah Aljeffree 1944 – 1947
9. Encik Wan Harun bin Wan Din 1947 – 1948
10. Tuan Syed Abu Bakar bin Syed Osman Shahabudin  1948 – 1949
11. Dato’ Syed Omar Shahabudin 1949 – 1950
12. Encik Wan Basar Ali bin Wan Salim 1951 – 13.3.1952
13. Tuan Syed Syed bin Syed Zain Shahabudin 14.5.1952 – 1953
14. Dato’ Syed Osman Idid bin Syed Mohammad Idid  1953 – 13.5.1958
15. Dato’ Syed Noh bin Syed Omar Shahabudin 14.5.1958 –13.4.1959
16. Y.T.M. Tunku Nong Jiwa Tunku Mohd Jiwa 14.4.1959 – 9.3.1960
17. Dato’ Seri Paduka Indera, Dato’ haji Shaari bin Md Daud, DPMP., PSB.,BCK. 10.3.1960– 1.1.1961
18. Tuan Syed Alwi Shahabudin bin Syed Kassim 2.1.1961 – 22.5.1972
19. Dato’ Indera Setia, Dato’ Syed Harun Al – Jaffree bin Syed Hashim,DPMK., BCK. 28.5.1972 –22.8.1976
20. Haji Pawanteh bin Md Din., BCK. 23.8.1976 – 3.9.1977
21. Dato’ Lela Pahlawan, Dato’ Ahmad Basri bin Mohd Akil, DSDK., BCK. 30.9.1977 – 2.12.1978
22. Wan Said bin Wan Yusoff, SDK., BCK. 12.12.1978 –30.4.1985
23. Dato’ Mohd Omar bin Mohamad, SDK., BCK. 06.05.1985 – 28.2.198
24. Tuan Hj. Mohd Akhir bin Man, SDK., BCK.  1.3.1986 – 19.4.1986
25. Dato’ Zainuddin bin Mahmud, DSDK., AMK., BCK. 20.4.1986 – 31.3.1987
26. Yang Mulia, Tunku Abdul Jalil bin Tunku Thiauddin Haji, SDK., BCK. 1.4.1987 – 9.11.1990
27. Tuan Haji Mat Rejab bin Kassim, DSK., BCK. 20.11.1990 – 16.6.1993
28. Tuan Haji Hashim bin Mat Noor, DSK., BCK. 16.6.1993 – 31.1.1994
29. Dato’ Ku Nahar bin Ku Ibrahim, DSDK.,  BCK. 1.12.1994 – 30.11.1996
30. Encik Mohamed Farouk bin Che Ibrahim, SDK., AMK., BCK. 1.12.1996 – 28.2.1997
31. Tuan Haji Hassan bin Taib, SDK., AMK., BCK. 1.3.1997 – 31.7.1997
32. Tuan Haji Yusoff bin Nayan, SDK., AMK., BCK. 1.8.1997 – 29.2.2000
33. Encik Osman bin Salleh, SDK., AMK., BCK. 1.3.2000 – 9.9.2001
34. Tuan Haji Ahmad bin Abdullah, SDK., AMK., BCK. 10.9.2001 – 10.1.2003
35. Tuan Haji Hashim bin Ahmad, SDK., AMK., BCK. 10.1.2003 – 28.2.2005
36. Encik Mohd Haniffa bin Mohd Salleh, SDK., AMK., BCK. 1.3.2005 – 2.7.2006
37. Encik Shariff  Bin Hat, SDK., AMK., BCK. 2.7.2006 – 19.7.2007
38. Dato' Haji Abdul Rahman bin Haji Ahman, SDK., AMK., BCK 18.07..2008-31.10.2010
39. Dato' Haji Mat Noh in Bin Ahmad, DSDK., AMK., BCK., BKM 1.11.2.2010-16.07.2011
40. Haji Ahmad Fisol Bin Haji Md Nor, SDK., AMK., BCK 17.07.2011-20.12.2011
41. Encik Dzohir Bin Md Zin, SDK.,AMK.,BCK 21.12.2012- 10.08.2014
42. Dato' Hajah Sepiah Binti Isa,DSDK.,AMK.,BCK 10.08.2014–02.08.2015
43. Dato' Haji Md Zuki Bin Haji Shiru,DSDK.,AMK.,BCK 02.08.2015 – 16.03.2016
44. Dato' Haji Mohd Zohdi Bin Haji Saad,DSDK,AMK.,BCK 16.03.2016 – 16.08.2016
45. Haji Mohamad Bin Che Nai,SDK.,AMK.,BCK 15.09.2016 - Sekarang

Pautan

Lambang Kedah kecik1malaysia pngmscmygoverment pngmampu1jpa pnghrmis pnggov

Media

 

Video Audio


       

 

Pelawat

195031
Bulan IniBulan Ini937

Kemaskini

Last Update:
General update: 17-10-2017 06:24

QR KOD

 Scan QR Code Anda Di sini